Kulturno umjetničko društvo Bukovac, osnovano 1920. godine, jedno je od najstarijih folklornih društava u Zagrebu i Hrvatskoj, koje dugi niz godina predano njeguje kulturnu baštinu i narodne običaje.
Za svoj doprinos u njegovanju kulturne baštine i folklorne tradicije KUD-u Bukovac je 2004. dodijeljena Povelja grada Zagreba za 80. obljetnicu i 2014. godine za 90. obljetnicu rada.
Društvo kontinuirano sudjeluje na gradskim i općinskim smotrama folklora. Također je nastupilo na tradicionalnim smotrama folklora u Hrvatskoj kao što su Đakovački vezovi i Vinkovačke jeseni, te na tradicionalnim susretima podsljemenskih društava pod nazivom „Prigorski dan“.
Ono je poznato i izvan granica naše države, društvo je dva puta nastupilo u Munchenu na Oktoberfestu, na Konferenciji o svjetskom miru u Beču, na festivalu folklora u Češkoj, Mađarskoj, Crnoj Gori i Makedoniji. Bili smo gosti kod Gradišćanskih Hrvata, te na gala koncertu u Gratzu, u organizaciji najuspješnijih gospodarstvenika Austrije. Tom prilikom su bile pozvane novoprimljene članice EU, na koju je bila pozvana i Hrvatska koju smo mi predstavljali. 2009. godini društvo je bilo i na gostovanju u Kanadi. Svake godine društvo organizira godišnji koncert, na kojem, uz nastup svih sekcija društva, ponekad sudjeluju gosti KUD-ovi iz Zagreba i drugih krajeva Hrvatske.
KUD je izdao dva nosača zvuka:
2015. godine dvostruki CD povodom proslave 90. obljetnice, u izvedbi svih članova društva. Na prvom CD-u izvedene pjesme Prigorja, a na drugom pjesme iz ostalih dijelova Hrvatske
2003. godine Pjesme i plesovi Prigorja, Pokuplja i Međimurja, u izvedbi dječje sekcije
Društvo se je bavilo i izdavačkom djelatnošću:
2019. godine knjiga spomenar „Bukovac kojega više nema“ Bukovčanke Jasmine Vranjković
2014. godine knjiga poezije „Ceker pun stiha“ Ivana Milčeca – Iveka
2012. godine knjiga poezije „Štel bi te belega meti“ Bukovčana Ivana Milčeca
Redovan rad našeg društva odvija se kontinuirano kroz rad pet sekcija društva:
- dječja (predškolska i školska)
- plesačka sekcija odraslih
- tamburaški orkestar
- ženska vokalna skupina
- sekcija za izradu tradicijskog nakita i narodnih nošnji
Rođen je u Zagrebu 1972.godine, gdje je završio i osnovnu i srednju Trgovačku školu.
Folklornim plesanjem bavi se još od osnovne škole i sve do danas. Od 1995.godine zaposlen je kao profesionalni plesač – pjevač u Ansamblu narodnih plesova i pjesama Hrvatske „Lado“.
Dugogodišnji je polaznik zimske i ljetne škole folklora koju uspješno i polaže . Istražuje i prikuplja pjesme i plesove iz raznih krajeva Hrvatske.
Godinama vodi amaterska folklorna društva u Zagrebu i okolici ( KUD „Bukovac“, iz Zagreba, KUD „Preporod“, iz Dugog sela, KUD „Kloštar“, iz Ivanića, KUD „Maksimir“, iz Zagreba, KUD „Bosiljak“, iz Čučerja i druge ).
Predavač je na brojnim seminarima diljem svijeta (Argentina, Njemačka, Mađarska, Austrija) gdje žive Hrvati.
Prvi je stručni voditelj koji je podučavao mlade hrvatskom folkloru u dalekoj Argentini, kojom prilikom je, u znak zahvalnosti, proglašen počasnim predsjednikom najstarijeg Hrvatskog kulturno umjetničkog društva, KUD-a „Zrinski“ u Buenos Airesu.
Sviranjem počinje 1968. u OŠ Markuševac i KUD-u Prigorec.
U ansamblu Lado dolazi 1976. na poziciju primaša – soliste koju u kontinuitetu radi i dan danas.
Od 1998. radi u KUD-u Dučec iz Mraclina kao voditelj škole tambure i voditelj tamburaškog orkestra.
Od 2004 do 2006. radi u KUD-u Bukovac kao voditelj tamburaške škole za djecu .
Andrea Petek rođena je u Zagrebu 1988.godine gdje je završila osnovnu i srednju školu (opća gimnazija). Nakon toga upisuje Stručni studij javne uprave.
Folklorom se bavi još od vrtićkih dana sve do danas.
Svoje prve korake folklora u KUD-u „Bukovac“ započela je u najmanjoj sekciji ,no sada je i sama voditeljica te iste, ali je i članica i plesačica odrasle skupine.
Sudjelovala je na seminaru folklornog pjevanja za djecu i odrasle, pod vodstvom Bojana Pogrmilovića. Pohađala je muzičku školu „Pavao Markovac“, gdje je učila svirati klavir.
Završila je tečaj salse ,latinsko-američkih i standardnih plesova.
Od osnovne škole svira tamburu u tamburaškom orkestru Pajo Kolarić do zaposlenja u LADU.
Pleše i pjeva u HKUD Osijek 1862. i SKUD I. G. Kovačić.
2008. godine polaže audiciju u Ansamblu narodnih plesova i pjesama LADO, gdje sad radi kao plesač - pjevač - solist.
Od amaterskih društava vodi pjevanje u HSPD Podgorac iz Gračana, KUD Sveta Nedelja, KUD Bukovac i ŽVA Zwizde.